Kino učionica, projekt nastao u suorganizaciji Centra za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci i Art-kina Croatia, od 2016. godine u Rijeku donosi niz predavanja na temu vizualnih medija i feminističke teorije, a ove godine ulazi u „novu sezonu“ okruglim stolom naziva Pogled (p)otpora.

Ovogodišnja tema Kino učionice objedinjuje različite predmete akademske analize pod pojmom pogleda, tj. čina promatranja i promišljanja o vizualnoj kulturi i njenim proizvodima (prvenstveno filmu), te otpora, aktivnom opiranju ograničavajućim normama koje se javljaju u tom procesu. Okruglim stolom se nastojalo publiku uvesti u ovu problematiku time da su među gošćama bile i filmske umjetnice (redateljice Kristina Barišić i Maša Drndić) i filmski teoretičari (kritičar Dragan Rubeša i profesor filmskih studija Boris Ružić), dok je razgovor moderirala Marija Katalinić.

Predavanja će se u sklopu ciklusa održavati u Mini Art-kinu te sve zainteresirane očekuje čak deset predavačkih večeri. Prvi takav događaj nosi naziv Ženski film u jugoistočnoj Europi, a vodit će ga Asja Krsmanović.

Članak: https://www.mojarijeka.hr/kultura/pogled-potpora-najavljen-novi-ciklus-predavanja-kino-ucionica/